AutoCAD 2017 – novinky

Autodesk po roku vydal novú verziu svojho základného CAD produktu – Autodesk AutoCAD 2017.

dc02a12ce4227d07cfecd70942373192autodesk-autocad-2017-badge-150x150

Každá nová verzia prináša vylepšenia a nové funkcie, ktoré sú pre niekoho veľmi dôležité a zaujímavé, pre niekoho možno ani nie 🙂

Názor si každý urobí sám, ja sa vám pokúsim v skratke predstaviť hlavné a zaujímavé novinky a vylepšenia novej verzie 2017. Popisované funkcie fungujú rovnako v plnej verzii AutoCAD 2017, ako aj v jeho „odľahčenej“ verzii AutoCAD LT 2017.

Inštalácia

Proces inštalácie sa zjednodušil  – dopadla nutnosť zadávať sériové číslo priamo pri inštalácii. Potešujúca správa hlavne pre tých, ktorí si chcú AutoCAD len vyskúšať (stále je možnosť plnohodnotne používať AutoCAD počas 30-tich dní).

 

Prenos nastavení do novej verzie

Pri prvom sputení AutoCADu sa už viac verzií „dozadu“ objavuje dialóg na prenos nastavení zo staršej verzie AutoCADu (ak je samozrejme stále nainštalovaná na danom PC). V novej verzii 2017 sa aj táto viac menej jednorázová funkcia prepracovala a je – podľa môjho názoru – intuitívnejšia a používateľsky priateľskejšia:

1948878c8bd1fca7cb53147dcab282a8screenshot_1

 

Autodesk Desktop App

Podobne ako funkcia na prenos nastavení medzi rôznymi verziami AutoCADu, redizajnom prešla aj ďalšia doplnková funkcia inštalovaná spolu s AutoCADmi – po našom Správca produktov Autodesk. Funckia „striehne“ v stavovom riaku Windows a čaká na svoju chvíľu – a tá príde v momente, keď výrobca – Autodesk – vydá nejakú opravu (Hotfix) alebo aktualizáciu (Service Pack). V tej chvíli začne ikona v stavovo riadku signalizovať nutnosť inštalácie opravy – zatiaľ to nie je plne automatické, čo je aj dobre. Proste každú inštaláciu opravy musí povoliť použivateľ (žeby poučenie z Windows 10 J ?).

89758150393ffde5644b5da43f5e041cscreenshot_2
V aktuálnej verzii sa funkčnosť Autodesk Desktop App doplnila o možnosť prehliadania dokumentácie k vašim Autodesk produktom a sledovania videonávodom priamo zo stránok výrobcu. A napriek tomu, že aplikácia Autodesk Desktop App sa inštaluje s verziami 2017, nemá problém „strážiť“ aj staršie verzie:
c908b9cfdf516ba586f105cd19d98cbbscreenshot_3
Celé to má ale jednu malú podmienku – musíte byť prihlásený vo svojom Autodesk konte….

 

Výber objektov

Určite sa to stalo už viacerým z vás – idete mazať/posúvať/kopírovať/… objekty, tie vyberiete, spustíte príkaz a nič sa nedeje – musíte výber opakovať. Tak toto má na svedomí jedna systémová premenná – PICKFIRST – a občas sa dokáže zmeniť sama od seba bez vášho zásahu (no celkom nie sama od seba – môže to byť spôsobené aktualizáciami vo Windows, nekorektným ukončením AutoCADu a podobne).
Takže ak sa vám niečo takéto stalo, po úvodnom prekvapení a zanadávaní si J si buď objekty znovu vyberiete alebo si hneď aj manuálne zmeníte nastavenie tejto premennej.
Verzie 2017 to už budú riešiť za vás – ak sa teda niečo takéto stane – vyberiete objekty, spustíte príkaz, zle nastavená premenná PICKFIRST – AutoCAD sa ponúkne, že to napraví za vás J:

c7d89b468db61d48230efd8cbb84c2ebscreenshot_4
Stačí len potvrdiť voľbu „Áno“, prípadne povoliť automatickú opravu voľbou „Vždy provést aktuální volbu“

 

Stredové značky

Novinka, ktorá poteší hlavne strojárov, ale hodí sa aj ostatným používateľom. V karte „Poznámky“ pribudla dvojica príkazov na tvorbu asociatívnych stredových značiek. Jedná sa o príkaz „Středová značka“ na tvorbu stredovej značky pri kružniciach alebo oblúkoch a príkaz „Osa“ na tvorbu stredovej osi pri vybraných úsečkách/krivkách. Príkazy sú fajn, ich nastavenie je zatiaľ možné len cez zmeny systémových premenných pred vykonaním príkazov alebo cez paletu Vlastnosti po vložení stredových značiek.
Ako to vyzerá „naživo“ si môžete pozrieť v tomto krátkom videu:
Stredové značky v AutoCADe 2017

 

Import PDF súborov

AutoCAD 2017 dokáže vektorizovať PDF súbory! Vložiť PDF súbor ako XREF je možné už dlho, ale teraz hovoríme o priamom importe PDFka a jeho vektorizácii nástrojmi AutoCADu 2017. Pri importe je možné nastaviť pravidlá importu a tiež je možné vybrať si listy z viacstránkových PDF súborov. Ak už máte vo výkrese nejaké PDFko použité ako XREF, nie je problém ho priamo prekonvertovať na vektory. Pripájam aj krátke video s praktickou ukážkou:
Import PDF do AutoCADu 2017

 

A360

Rýchle zdieľanie našich výkresov – hlavné vylepšenie už známej služby A360 (Autodesk 360). Služba A360 umožňovala zdielať naše dáta už aj doteraz, ale nie takto jednoducho ako teraz.
Teraz viete priamo z vášho AutoCADu 2017 poslať výkres komukoľvek si určíte. A kolega, ktorému to takto pošlete, vôbec nemusí ani tušiť, že existuje niečo také ako AutoCAD – výkres, čo mu pošlete sa mu totiž otvorí hocikde na hocijakom zariadení (PC, notebook, tablet, smartfón) – stačí mať internetové pripojenie a spustiť internetový prehliadač. Nie je potrebné žiadne Autodesk konto, proste nič.

Ako to funguje? Po odoslaní výkresu z vášho AutoCADu 2017 na server Autodesku sa vygeneruje jedinečný odkaz, ktorý môžete nechať zdielať – poslať komu uznáte za vhodné. Následne si „druhá strana“ cez vami poslaný odkaz dokáže otvoriť váš výkres, tlačiť z neho, prípadne aj stiahnuť si ho na svoj lokálny PC/notebook/tablet/smartfón – všetko cez webovú aplikáciu A360 Viewer. Súbor je k dispozícii 30 dní, potom sa automaticky maže. Ak má ale aj „druhá strana“ svoje Autodesk konto, môže si tam súbor uložiť a mať k dispozícii neobmedzene.

Jedinou podmienkou fungovania služby A360 je prihlásenie sa svojím Autodesk kontom priamo vo vašom AutoCADe 2017.
Fungovanie služby a nový spôsob zdieľania výkresov si aj prakticky ukážeme v krátkom videu:
Zdielanie výkresov v AutoCADe 2017

Z ďalších noviniek/vylepšení môžem spomenúť vylepšený výkon pri 2D kreslení (vylepšená 2D grafika), prepracovalo sa 3D uchopovanie, 3D tlač atď.

Pridaj komentár